
Betalningsvillkor för kurser hos Arbetsmiljö & Lagkravsgruppen
Betala alltid till Arbetsmiljö & Lagkravsgruppen inom 30 dagar från fakturadatum för att säkerställa din kursplats. Vi måste ta emot betalningen senast vid kursstart, annars kan vi tyvärr inte garantera platsen.
Observera att beställningen är bindande, vilket betyder att du ansvarar för betalning, avbokning och ombokning enligt våra regler.
Om- och avbokningsvillkor för kursdeltagare
Avbokning av kurs
Du kan avboka din kurs kostnadsfritt fram till fyra veckor före kursstart.
Om du avbokar senare än fyra veckor, men senast två veckor innan kursstart, tillkommer en administrativ avgift på 50 % av kurspriset.
Avbokar du ännu senare än så, debiterar vi fullt kurspris, eftersom platsen då inte kan erbjudas till andra deltagare.
Ombokning av kurs
Du kan omboka kursen kostnadsfritt fram till två veckor före kursstart.
Om du ombokar mellan två veckor och ett dygn före kursstart, tar vi ut en administrativ avgift på 50 % av kurspriset.
Ombokar du senare än ett dygn före kursstart, debiterar vi fullt pris.
Reducerat pris vid läkarintyg
Om sjukdom tvingar dig att avboka eller omboka kursen, skicka ett giltigt läkarintyg så snart som möjligt, och senast inom fem arbetsdagar.
Vid avbokning med läkarintyg reducerar vi avgiften från 100 % till 50 % av kurspriset.
Vid ombokning debiterar vi 20 % av priset istället för ordinarie 50 %.
Alla övriga villkor för betalning, avbokning och ombokning gäller fortfarande.
Kontakt för av- eller ombokning
Kontakta oss alltid direkt via info@algruppen.se eller telefon 0300–10288 om du vill avboka eller omboka kursen.
Endast den person som gjort beställningen kan ändra kursplatsen. Vi rekommenderar att du kontaktar oss så tidigt som möjligt för att undvika onödiga avgifter och för att säkerställa din kursplats.




